Jadrové vŕtanie

Čo je jadrové vŕtanie?

Jadrove Vrtanie

Jadrové vŕtanie je rýchla a spoľahlivá metóda vytvárania precíznych otvorov do veľmi odolných stavebných materiálov, akými sú napr. betón alebo železobetón, za pomoci použitia diamantových koruniek. Taktiež sa jadrové vŕtanie používa na vyvŕtanie dier do tehlových alebo kamenných stien.

Jadrové vŕtanie predstavuje spôsob vytvárania rôznych horizontálnych alebo vertikálnych prestupov, pri ktorom nedochádza k typickému vŕtaniu stavebného materiálu ako pri použití príklepovej vŕtačky. Ide totiž o to, že daný otvor nie je vŕtaný, ale frézovaný pomocou rotujúcich segmentov obsahujúcich drobné diamantové zrnká osadených na konci korunky. Stavebný materiál sa teda nevŕta, ale sa v skutočnosti frézuje, pričom vzniknutý odpad – jadro - ostáva po ukončení vŕtania vo vnútri korunky. Z tohto dôvodu je aj odvodený samotný názov tejto stavebnej metódy  – jadrové vŕtanie.

Keďže pri vytváraní otvoru je materiál frézovaný a nie vŕtaný, nedochádza tak k zbytočným vibráciám ako pri vytváraní otvoru napríklad použitím klasického búracieho kladiva alebo príklepovej vŕtačky (pri menších priemeroch) a podstatne sa skracuje aj doba vytvorenia otvoru. Veľkým benefitom jadrového vŕtania je preto nielen znížená hlučnosť či časová úspora samotného výkonu, ale taktiež aj znížená resp. minimálna prašnosť, nakoľko jadrová vŕtačka pre svoj chod, najmä pri odolnejších materiáloch, využíva systém chladenia vodou za účelom eliminácie poškodenia diamantovej korunky spôsobeného vysokým trením pri samotnom vŕtaní/frézovaní. Frézovaný materiál preto do prostredia neuvoľňuje žiadne čiastočky prachu, čo má za následok nižšie znečistenie okolitého prostredia. Prebytočná voda a nečistoty pri vŕtaní sa napokon odvádzajú odsávaním prostredníctom hadice do nádoby priemyselného vysávača, ktorý je pri jadrovom vŕtaní nevyhnutnosťou. Avšak jadrové vŕtanie je možné vykonať aj bez použitia chladiacej emulzie t.j. vody, a to v prípadoch, kedy je vŕtaným stavebným materiálom napríklad tehla alebo pórobetón. V tomto prípade je však nevyhnutné počítať so zvýšenou prašnosťou na mieste výkonu.

Pokiaľ ide o dĺžku vŕtaného otvoru, tá je prakticky neobmedzená. Dĺžka diamantovej korunky sa spravidla pohyuje v rozpätí od 40 cm do 50 cm. Avšak vŕtať otvory dlhšie ako je samotná dĺžka diamantovej korunky (t.j. cca 40-50 cm) nám umožňujú nádstavce. Tie sa po vyvŕtaní  a odstránení  jadra, ktorého dĺžka je rovná dĺžke korunky, upevnia na jadrovú vŕtačku a umožňujú tak vytvoriť prakticky neobmedzene hlboký otvor.

Rozdiel medzi amatérskym a profesionálnym vŕtaním

Rozdiel medzi amaterskym profesionalnym vrtaním

Naľavo profesionálne vyvŕtaný otvor D202mm a napravo svojpomocne vytvorena ,,diera,, majiteľom
Na obrázku je možné vidieť rozdiel medzi vytvorením otvoru jadrovým vŕtaním a vytvorením otvoru búraním. Na ľavej strane je otvor o priemere 202 mm vykonaný odborne profesionálnou firmou a na strane pravej ,,otvor" vybúraný zákazníkom pred našou realizáciou. Ako je možné vidieť jadrové vŕtanie šetrí nielen čas, ale aj peniaze najmä tým, že otvor je vytvorený presne na mieru a nie je potrebná dodatočná stavbárska činnosť (napr. domurovanie požadovaného otvoru okolo vloženého potrubia).